APT30D60BG IC Electronic component Ultra Fast Recovery Rectifiers
AYE TECHNOLOGY CO., LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MICROSEMI
Model Number : APT30D60BG
Place of Origin : Shenzhen,China
MOQ : 1pcs
Price : Consultant
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 4100pcs/day
Delivery Time : In Stock
Packaging Details : Standard Box
Description : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Warranty : 365days
Quality : 100% original Brand
Condition : Original Product
Shipping By : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
High Light : IC chips APT30D60BG,Reverse voltage 600V
Contact Now
rated over
a −40°C to +105°C temperature
Product description
Product details/Parameters
Rated voltage (DC) 600 V
rated current 30.0 A
Output current ≤30.0 A
Forward Voltage 1.8V @30A
polarity Standard
thermal resistance 0.67℃/W (RθJC)
reverse recovery time 85 ns
forward current 30 A
Forward voltage (Max) 1.8V @30A
Forward current (Max) 30 A
Working Temperature(Max) 175 ℃
Working temperature (Min) -55 ℃