MIC29300-3.3WT IC Electronic Components High-Current Low-Dropout Regulator
AYE TECHNOLOGY CO., LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MICROCHIP
Model Number : MIC29300-3.3WT
Place of Origin : Shenzhen,China
MOQ : 1pcs
Price : Consultant
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 4100pcs/day
Delivery Time : In Stock
Packaging Details : Standard Box
Description : High-Current Low-Dropout Regulator
Warranty : 365days
Quality : 100% original Brand
Condition : Original Product
Shipping By : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
High Light : IC chips MIC29300-3.3WT, High-Current Low-Dropout Regulator
Contact Now
Product description
rated over
a −40°C to +105°C temperature
Product details/Parameters
Operating Voltage 2V ~ 26V
Rated current 3.00 A
Number of output interfaces 1
Input voltage (DC) 26.0V (max)
The output voltage 3.3 V
Output current 3 A
Number of pins 3
Drop voltage 370 mV
Input voltage(Max) 26 V
Input voltage(Min) 2.5 V
Output current(Max) 3 A
Working temperature(Max) 125 ℃
Working temperature(Min) -40 ℃
Accuracy 1%
Power supply voltage(Min) 2.5 V
Input voltage ≤26 V