STPS3150U IC Electronic Components 150V Power Schottky rectifier
AYE TECHNOLOGY CO., LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ST
Model Number : STPS3150U
Place of Origin : Shenzhen,China
MOQ : 1pcs
Price : Consultant
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 4100pcs/day
Delivery Time : In Stock
Packaging Details : Standard Box
Description : 150V Power Schottky rectifier
D/C : Usually within two years
Warranty : 365days
Quality : 100% original Brand
Condition : Original Product
Shipping By : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
High Light : IC chips STPS3150U, 150V Power Schottky rectifier
Contact Now
Product description
rated over
a −40°C to +105°C temperature
Product details/Parameters
Rated voltage (DC) 150 V
Rated current 3.00 A
Output current ≤3.00 A
Load current 3 A
Number of pins 2
Forward Voltage 820mV @3A
polarity Standard
Thermal resistance 15 ℃/W
forward current 3A
Maximum forward surge current (Ifsm) 100A
Forward voltage(Max) 820 mV
Forward current(Max) 3 A
Working temperature(Max) 175 ℃
Working temperature(Min) -65 ℃
operating junction temperature 175℃ (Max)
Operating junction temperature (Max) 175 ℃